15 Aralık 2015 Salı

Fİ, Çİ, Pİ ÜÇLEMESİ


fi çi pi set ile ilgili görsel sonucuİnsanlık için küçük fakat benim için büyük olan projemi sizlerle paylaşmadan önce yazmak istediğim bir kaç postu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bunlardan ilki Fi, Çi, Pi üçlemesi. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, bütün üçlemelerde olduğu gibi, Fi giriş, Çi gelişme, Pi sonuç şeklinde yazılmış. Konuyu anlayabilmeniz için üçünü de okumanız lazım.

İçinde biraz felsefe, biraz bilgelik, biraz macera, biraz aşk ve birazdan daha fazla cinsellik barındırmaktadır.

Ancak bu hikayede cinselliğe bu kadar yer vermek ne kadar doğru o tartışılır. Normal romanlarda (Yani özellikle cinselliğin anlatılmadığı romanlarda) cinselliğin bu kadar fazla kullanılması sanırım Grinin Elli Tonu kitabıyla başladı. Fakat romanın erkek kahramanı bir sadist olduğu için bu belki de kaçınılmazdı. Ama Fi, Çi, Pi üçlemesi kendi hikayesiyle kitabı heyecanlı bitirebilirdi bence.

Benim başka bir takıldığım nokta ise ilk kitapta bir gösteriyi belki 20 sayfa bütün detaylarıyla anlatıp, son kitapta konuyu hızlı bir şekilde detay vermeden anlatma çabası. İlk kitap ve son kitap anlatım olarak birbiriyle bu yönüyle tamamen zıt.

Ayrıca romanın kahramanları günümüzden tanıdık insanlar gibi geldi bana. Mesela ben kahramanlardan birini Sezen Aksu'ya, bir diğerini Gülben Ergen'e benzettim. Tabi siyasetçilerden bahsetmiyorum bile onlar herkesçe malum değil mi?

Verdiği mesajlar güzeldi, belki hayata farklı bakmanızı sağlayacak bilgiler edinebilirsiniz. Kesinlikle tavsiye edeceğim bir üçleme.

Arkadaşlar tekrar hatırlatmak istiyorum. Önümüzdeki günlerde bir proje hakkında sizlerle ortak bir çalışma yapmak niyetindeyim. Lutfen takipte kalın.

1 yorum:

  1. Tabi siyasetçilerden bahsetmiyorum bile onlar herkesçe malum değil mi?
    Yok malum değil..biraz daha açsanız

    YanıtlayınSil