19 Haziran 2012 Salı

UZAYDAN GELMİŞ GİBİ HİSSEDİYORUM

Tatil yazısı yazmayı planlarken, gündemimi tamamen değiştiren olaylara kayıtsız kalamıyorum. İşin ilginç yanı o kadar sindirilmişiz ki sanki bu olanlar sadece beni rahasız ediyor, herkes gayet memnun bu yaşananlardan; işte bu yüzden kendimi uzaydan gelmiş gibi hissediyorum.

Beni rahatsız eden olaylara gelince birincisi Kürtçe'nin seçmeli ders oluşu. Yahu kimseyi rahatsız etmiyor mu bu durum. Hangi dili, hangi grameri öğreteceksin? Bundan sonraki adımınız nedir? Bütün dersleri Kürtçe verip iyice mesafe mi koyacaksın aramıza? Asıl bu ayrımcılık değil mi? Bana kalırsa yandaş kürtlerin istediği eşitlik değil -ki zaten eşitiz-, üstünlük.

Ben de bir dil öğretmeni olarak, malumunuz yaşadığım yer Batman, kürtçeyi biraz incelemeye aldığımda bazı ilginçlikler dikkatimi çekti. Öncelikle "Allah razı olsun" kelimesinin kürtçesi "Hoda jite razı be", iyi de bu cümle Farsça, "Teşekkür ederim" kelimesinin kürtçesi "spas"  bu da Rusça aynı anlama gelen "spasiba"ya benzemiyor mu? Daha o kadar çok örnek var ki, bu şekilde toplama bir dilin gramerini, edebiyatını nasıl oluşturdun da ders veriyorsun. Başka bir soru da, hangi kürtçenin dersini vereceksin, Tokatlı kürtler Maraşlıyı, Vanlılar Diyarbakırlıyı anlamıyor. Yoksa amacın Kürtlerin dil birliğini sağlayıp asıl amaçlarına ulaşmalarını mı kolaylaştırmak. Artuklu Üniversitesinin Kürt Dili ve Edebiyatı mezunlarını işsiz bırakmıyorsun, peki 4 yıl önce bu bölümü açtığında nihayi hedefin bu muydu? Peki şimdi Kürtçe dersini seçmeli ders olarak okutarak nihayi hedefin nedir?

Biraz önce haberlerde izledim, Ahmet Kaya'nın protesto edildiği tarihte aynı sahnede Ahmet Kaya özel ödülü verilecekmiş. Ahmet Kaya safı belli, Türk Polisine ve Türkiye Cumhuriyetine alenen hakaret eden bir adam. Allah'ım ne günlere geldik, neden kimse tepki göstermiyor.

Son olarak da tabii ki 8 şehidimiz var? Artık yetmez mi? Zaten her istediklerini fazlasıyla aldıkları halde neyin peşindeler hala. Çocuklarını okula gönderdikleri için para alıyorlar, dilimizi konuşmak istiyoruz diyorlar (bu arada zaten konuşuyorlar) Kürtçe ders olarak getiriliyor, zengin-fakir herkes Yeşil Kart kullanıyor, Elektriği Suyu zaten kaçak kullanıyorlar, dedim ya bunların derdi üstün olmak. Öğrencilerimle konuşmalarımızda öyle şeyler duyuyorum ki, yok kürtçe konuşalım hocam, yok kürtlerin şanlı!!!! tarihi şöyle hocam, ama nedense faşist  ben oluyorum. Kürt faşizmini kimse sorgulamıyor.

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine de sabır diliyorum. İnşallah anlaşılmaz kalleşçe bir planın parçası olarak kendilerini feda etmemişlerdir.

Şimdi soruyorum, benim gibi kendini uzaydan gelmiş gibi hisseden var mı? Yoksa gerçekten sadece ben mi rahatsız oluyorum.

1 yorum:

  1. Paylaştığınız bu bilgileri neredeyse herkes bilmiyor .Şahsen ben bilmiyorum . Ama yinede bu konular hoşuma gidiyor . Acer lcd olarak bu güzel paylaşımlarınızın devamını bekleriz .

    YanıtlayınSil